Jaká je následující péče pří zakoupení jednodenních kuřat? 

 
Důležité je světlo, teplo a sucho.  Prvních 14 dní je dávám do odchovny umístěné ve vytápěné místnosti (není nutné, prostě je mám doma :-) )
Nejlépe je použít výhřevné žárovky, které jsou k tomuto účelu určené. Máte li jen pár kuřat a nechcete investovat do této žárovky, je možné použít žárovky klasické. Klasická žárovka však nevytvoří takovou tepelnou pohodu. S růstem kuřat  začnu postupně vyměňovat žárovky za slabší a později za úsporné. I úsporná hřeje. Zahřívá se porcelán, tělo žárovky. Nakonec dám Led žárovky. Ve třech až čtyřech týdnech jsou kuřata dostatečně opeřená a mají vytvořenou termoregulaci. 
Při vhodném počasí je můžete navykat na venkovní prostředí. Musejí však mít možnost se schovat do nějaké ,,bedny,,  
 
Zpět k  žárovkám. 
Mluvíme o žárovkách k osvícení odchovny. Kupujte žárovky, kde je napsáno, že se jedná o teplé světlo !!! ( teplá žlutá, teplá bílá) Nejedná se o teplotu ale o záření. 
U ,,studené,, Vám kuřata porostou špatně. Vyvolává v hlavě chemii, která připravuje organismus na spánek, ne na aktivitu. Studená není vhodná pro dlouhodobý pobyt. To platí i u lidí, ale moc se o tom neví. Poruchy spánku odstraníte i výměnou teplé žárovky (slunce) za žárovku studenou (měsíc) .  
Žárovka by měla mít mléčné sklo. Při použití ostrého světla může dojít ke kanibalismu.
 
Kuřatům sviťte první 2 týdny 24 h. Potom je NAVYKEJTE na tmu. 
Zhasnu jim několikrát denně třeba jen na jednu minutu. Když se přestanou plašit, stresovat, nemačkají se v rohu, prodloužím dobu. Na tmu se kuřata naučí rychle. 2-3 dny. Potom nastavím režim na 8 hodin tmy. Tím sice rostou pomaleji, zato jsou zdravější, klidnější a mají chutnější maso. 
Ještě mne napadá. Kuřata učím na hluk. Když jsou v tichu a někdo přijde a promluví nebo kýchne, plaší se. 
Jak je to učím ? Teď se asi budete smát. Nepovídám si s nimi hodiny, pouštím jim rádio. :-) Pak jsou kuřata i vzdělaná :-)                                                                                                                                                  
Teplota.
Můžete se řídit teploměrem, já  kuřata pozoruji. Když se mačkají pod lampou, je jim zima. Když běhají okolo, dávám slabší žárovku. 
Je třeba zajistit větrání tak, aby na malá kuřata nebyla v průvanu. Mám otvory s mřížkou asi 10 cm nad podlahou. Odvětrával jsem ventilátorem. Mám zcela uzavřenou odchovnu. Bednu.                                                                                                                                                        
Podestýlka
Stlal jsem hobliny.   Letos upravuji odchovny tak, že kuřata budou na roštech. Svařované pletivo 10 x 10 mm. U ok velikosti 2 x 2 cm uvízly kuřatům v roštu nožičky a ostatní kuřata je ušlapala.
 Pod roštem budou hobliny. Tím budou kuřata v suchu a nebudu je každé 2 dny stresovat stlaním.                                                                                                                                                                                                                                                                                                               
Ještě pozor  na pár věcí.
Nikdy nesviťte malým kuřatům pouze jednou žárovkou !!!  Když by praskla, kuřata se naženou k místu nejbližšímu oknu nebo jinému zdroji světla  a během pár minut se vám jich může polovina umačkat !!! 
Je třeba svítit více žárovkami, nebo musí mít po prasknutí žárovky, vypnutí elektřiny, absolutní tmu. To si potom sednou na zadek a nic se nestane. 
                                                                                                        
Další problém- rohy v odchovně. 
Kuřata v rohu jsou uvězněná, nemohou vylézt, aby se ochladila, dochází k přehřátí a rychlému úhynu. Dávám do rohu  sololit asi 50 cm dlouhý. Dokonce není ani vysoký. Tak 20 cm. Některá kuřata to přeskočí a vegetí si nerušeně v rohu. Nestalo se mi, že by se tam nacpalo moc kuřat a vznikl problém. Není li sololit, stačí karton z krabice a sešívačka.                                   
 
Problém, díky kterému někteří chovatelé přijdou  o kuřata je přehřátí. 
Přijdete ke kuřatům a oni se doslova hromadí pod lampou. Pod nimi je již spousta kuřat mrtvých. 
Napadne vás ZIMA !!!     Zabedníte odchovnu, přidáte teplo a tím Vám uhyne zbytek chovu.                
Málokdo totiž ví, že ta hloupá kuřata se pří podchlazení i  pri přehřátí chovají stejně. Lezou pod lampu. Je třeba nezmatkovat a prohlédnout si kuřata. Když lehce nadzvedávají křídla a otvírají zobáky, je jim teplo, ne zima !!!                                                                                       
 
Malá napaječka. 
Dojde voda. Jakmile nalijete vodu, kuřata se vrhnou ke kloboukové napaječce, během chvilky jsou promočená. Vrhnou se pod lampu a umačkají se.   Jediná pomoc je tam stát hodinu a pořád je rozhrnovat. Když vyhrabete přehřáté kuře, vyndejte ho na chladnější vzduch. Touto zkušeností jsem si také prošel.    
Hrana napaječky by měla být ve výšce zad. Proto je třeba napaječku zvedat. Potom se kuřata nebudou promáčet.
 
Jak vidíte, nepíšu to jako knihu ale uvádím tu důležité zkušenosti tak, jak mne napadnou. Snad to někomu pomůže. Budu rád za Vaši odezvu.